niedziela, 16 października 2011

Manufacture des Gobelins

      We wrześniu byłam w Paryżu i udało mi się, podczas Dni Dziedzictwa Narodowego, zwiedzić słynną Manufakturę Gobelinów. Manufaktura, która funkcjonuję pod skrzydłami Ministerstwa Kultury, oddział "Ruchomości Narodowe" :).

      Wszystkie tkaczki opowiadały o swojej pracy, pokazywały jak tkają, jak wygląda projekt. Zwiedzający zadawali mnóstwo pytań i dowiedziałam się, że wszystkie prace trafiają do siedzib państwowych, zamków, pałaców i innych reprezentacyjnych miejsc. Niestety osoba prywatna nie może zamówić w Manufakturze gobelinu i zawiesić to cudo na własnej ścianie :(.

       Każda z pracujących w Manufakturze osób jest urzędnikiem państwowym, który po oficjalnym konkursie państwowym został zaangażowany na to stanowisko. Manufaktura prowadzi własną szkołę, która kształci i przygotowuje do konkursu na  stanowisko tkacza i konserwatora tkanin.
więcej informacji:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Manufacture_des_Gobelins
http://www.mobiliernational.culture.gouv.fr/fr/infos-pratiques/paris-gobelins
http://manufacturedesgobelins.fr/

Karolina


6 komentarzy:

 1. Bardzo przyjemna praca. Też bym taką chciała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę uwierzyć, że Manufaktura działa pod skrzydłami Ministerstwa. Można tylko Francuzom pozazdrościć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Manufaktura to jest miejsce niesamowite i jeśli tylko nadarzy się okazja to odwiedźcie je koniecznie. Klimat pracy jest niesamowity, człowiek zatapia się w tych włóczkach i poddaje magii koloru i sztuki. Hmmm... tak to sobie przynajmniej wyobrażam. No i Francja, Francja, sztuką i rzemieślnikami sztuki stojąca, ahhh.....

  OdpowiedzUsuń
 4. To się nazywa LEKCJA CIERPLIWOŚCI!

  OdpowiedzUsuń